Problematika specifických vývojových poruch učení (SVPU)
Jednou z příčin školního neúspěchu mohou být specifické poruchy učení. Již v 1. ročníku signalizují poruchy učení tyto projevy:
čtení
Výkony žáka ve čtení jsou horší, vázne spojení hláska písmeno, žák zaměňuje písmena, domýšlí si text, obtížně skládá písmena do slabik, nezvládne vedení očních pohybů po řádku, nedokáže reprodukovat přečtený text.
psaní
Držení psacího náčiní je křečovité nebo nesprávné, žák tlačí na psací náčiní písmo je neurovnané, kostrbaté, písmena nejsou stejně velká, žák si obtížně pamatuje tvary písmen, v diktovaných slovech vynechává písmena, nepíše interpunkční znaménka.
matematika
Dítě nechápe předmatematické pojmy (větší – menší, kratší – delší), neumí třídit předměty podle daného znaku a řadit prvky podle velikosti, obtížně se orientuje v prostoru, nepamatuje si číslice a má obtíže při jejich psaní.
další obtíže
Žák nevydrží u činnosti, je neklidný, nesoustředěný, vázne analýza a syntéza slov, poruchy zrakového a sluchového vnímání, obtížně určuje shody a rozdíl v obrázcích, má malou slovní zásobu a nedostatečně vyvinutý jazykový cit, vázne reprodukce rytmu, má problémy s pravolevou a prostorovou orientací, s orientací v čase. SVPU diagnostikují v pedagogicko-psychologické poradně a to již na konci 2. ročníku.
SVPU se neprojevují pouze ve čtení, psaní, pravopise a počítání, ale postihují i kognitivní (poznávací) procesy s typickými poruchami krátkodobé paměti, v procesu automatizace a v soustředění, postihují také sociální vazby jedince a v souhrnu mohou ovlivnit celou jeho osobnost. Děti s SVPU zažívají školní neúspěch, mívají obtíže v socializaci, snížené sebevědomí a sebepojetí, pocit méněcennosti, často nejsou motivovány ke školní práci. Protože se jedná o vývojové potíže, je důležité podchytit je včas a začít s nápravou co možná nejdříve.
SVPU diagnostikují v pedagogicko-psychologické poradně a to již na konci 2. ročníku. Doporučení k návštěvě poradny dá na základě své pedagogické diagnostiky třídní učitel dítěte po konzultaci s výchovným poradcem.
Ve školské praxi se nejčastěji setkáváme s těmito diagnózami SVPU:
DYSLEXIE
Jedná se o sníženou schopnost naučit se číst běžnými vyučovacími metodami, typické jsou obtíže v rychlosti, správnosti a porozumění čtení.
specifické chyby:
Pomůcky užívané pro nápravu dyslexie
DYSORTOGRAFIE
Jde o specifickou poruchu pravopisu, která se týká jen určitých jevů, ne celkové schopnosti zvládnout gramatiku.
specifické chyby:
Pomůcky užívané pro nápravu dysortografie
DYSGRAFIE
Znamená specifickou poruchu grafické stránky projevu, neschopnost napodobit a zapamatovat si tvar písmen, neschopnost psát čitelně, stejnosměrně, úhledně.
specifické chyby:
Pomůcky užívané pro nápravu dysgrafie
DYSKALKULIE
Znamená specifickou poruchu matematických schopností, dle charakteristiky konkrétních obtíží se rozlišuje dyskalkulie:
praktognostická – narušená schopnost manipulace s předměty konkrétními či nakreslenými a jejich přiřazování k symbolu čísla, postižena může být i schopnost řadit předměty podle velikosti nebo rozpoznávat vztahy více-méně
verbální – vázne schopnost slovně označovat operační znaky, pochopení matematické terminologie ve smyslu určování o…více, o…méně, krát…více, krát… méně, nezvládá slovně pojmenovat matematické úkony, množství a počet prvků nebo i odpočítávat číselnou řadu, žák není schopen ukázat počet prstů, označit hodnotu napsaného čísla
lexická – typická je neschopnost číst matematické znaky a jejich kombinace, symboly, jako jsou číslice, vícemístná čísla s nulami, tvarově podobná čísla
grafická – projevuje se narušenou schopností psát grafické znaky, mívá problémy v geometrii
operacionální – nezvládá provádění matematických operací, zaměňuje je, nahrazuje složitější operace jednoduššími
ideognostická – jedinec nechápe matematické pojmy a vztahy mezi nimi, nedovede zpaměti vypočítat příklady
Pomůcky užívané pro nápravu dyskalkulie
DYSPRAXIE
Znamená vývojovou poruchu motorické koordinace, jedná se o poruchu či nezralost v uspořádání pohybů, která vede k dalším problémům v oblasti jazyka, percepce a myšlení.
projevuje se výraznou nešikovností v následujících oblastech:
nejčastější obtíže:
Počítačové programy a literatura k nápravě
Další příčinou školního neúspěchu může být porucha pozornosti (ADD, ADHD). SVPU se často vyskytují společně se syndromem ADHD/ADD.
ADD
porucha pozornosti
ADHD
porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou
příznaky:
ADHD s agresivitou
Blíží se opozičnímu chování. Charakteristická je nesnášenlivost, hádavost, nedostatek sebeovládání, časté antisociální chování.
ODD
opoziční chování
Charakteristickým rysem je fyzická agresivita, ztráta přizpůsobivosti, nesnášenlivost, hádavost, oslabená sebekontrola, opakované odmítání požadavků dospělých.
Děti s ADD, ADHD bývají hůře akceptovány a hodnoceny, negativní hodnocení ovlivňuje jejich sebepojetí, snižuje sebevědomí i motivaci k jakékoliv spolupráci. Tyto děti bývají školsky neúspěšní, mívají problémy v mezilidských vztazích a je u nich zvýšené riziko asociálního chování.
Integrace žáka s SVPU popř. s jinými zdravotními potížemi
Na základě odborného posudku a doporučení pedagogicko-psychologické poradny (PPP) nebo speciálně pedagogického centra (SPC) může být žák zařazen mezi integrované žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (vyhláška MŠMT č. 73/2005Sb.) a je mu vypracován individuální vzdělávací plán (IVP) podle kterého je vzděláván. IVP zpracovává třídní učitel s ostatními vyučujícími a výchovným poradcem a jeho plnění je konzultováno s PPP nebo SPC. Důležitá je spolupráce rodičů se školou a pravidelné konzultace s vyučujícími.
Zákonný zástupce na začátku školního roku podá ředitelce školy žádost o IVP. Ředitelka školy rozhodne o povolení IVP a zákonný zástupce je o tomto povolení písemně vyrozuměn. IVP se vypracovává opakovaně na začátku každého školního roku.
Další odkazy: