19. 10. 2024
Návštěva muzea ve Stráži pod Ralskem
V rámci odpoledního vyučování mediální výchovy jsem společně s žáky navštívila výstavu ažurových ubrusů autorky Emilie Vítkové v místním muzeu. Na výstavě jsme mohli vidět ukázky práce a několik informací o autorce. Po prohlédnutí výstavy jsme si v parku vyplnili malý kvíz, který nám pomohl k zapamatování některých informací. Úkolem žáků bylo poté sepsat krátký článek o této výstavě.
Za MV Petra Janáková
Výstava ažurových ubrusů ve Stráži pod Ralskem
Ažur je souhrnné označení pro textilie s prolamovanými vzory nebo otvory, které vznikají vazební technikou nebo odstraněním jednotlivých nití z textilie chemickou cestou. Prolomené vzory se dají zhotovit prakticky na všech plošných textiliích. Př. na těchto ubrusech. 26.9. ve čtvrtek jsme o odpoledním vyučování navštívili městské muzeum, kde se konala výstava ažurových ubrusů. Zde jsme mohli vidět 14 ažurových ubrusů, které měly hodně různých barev a motivů. Tyto ubrusy dělala Emilia Vítková, která bydlí ve Stráži pod Ralskem, tyto ubrusy jí trvaly dělat někdy i celý rok. Začala poté, co si přečetla knihu Milady Duchoňové. Podle ní je hlavní trpělivost a pečlivost a cenu někdy nelze vyčíslit, protože každý kus je originál.
Leon Otman, Filip Koky, Dominik Štěrba
Muzeum Stráž pod Ralskem
Dnes základní škola navštívila muzeum ve Stráži pod Ralskem v rámci mediální výchovy. Městské muzeum ve Stráži pod Ralskem se nachází na Náměstí 5. května. V dnešní den tam žáci mohli vidět ažurové ubrusy, které vyrábí Emilie Vítková. Tyto ubrusy jsou velice náročné na výrobu a s touto krásou je velmi těžké se naučit pracovat. Ažurové vyšívání vyžaduje pečlivost a trpělivost. Výroba může někdy trvat i celý rok. Emilie Vítková se naučila techniku podle knihy Milady Duchoňové, která se věnuje tomuto umění. Cena jednoho ažurového ubrusu se těžko odhaduje, protože je každý kus originál a vkládají do toho hodně hodin práce. Emilie Vítková se tomuto umění věnuje již od 7 let a můžete se s ní spojit přes telefonní číslo, které je k dispozici v muzeu.
Amálie Kalejová, Dominika Pávová, Adéla Rimplová
Ažurové vyšívání
Ažurový steh se používá u okrajů výšivek. Po vytažení vlákna z vyšívací látky vznikne volný pruh, jehož kraj musíme zajistit proti dalšímu párání. Ažurový steh se používá zejména u látek s pravidelnou strukturou, např. perlička, panamka. Ve Stráži pod Ralskem na náměstí má Emilia Vítková svoji výstavu. Emilia Vítková bydlí ve Stráži pod Ralskem. Věnuje se ažurovému vyšívání od 7 let. Naučila se základy ažurového vyšívání z knihy Milady Duchoňové. Emilii Vítkové trvá vyšívání jednoho ubrusu někdy i celý rok. Zájemci se mohou spojit s Emilií Vítkovou ohledně zakoupení jejího výrobku telefonicky. Je těžké určit cenu jednoho ubrusu, protože je každý kus originál. Ubrusy jsou různé velikosti, barvy a tvarů.
Laura Černeková