ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA
Stráž pod Ralskem, příspěvková organizace

(Ne)obyčejné sčítání – projekt online - listopad

4. 12. 2022

IMG_4451.JPG

Již podle tradice jsme navázali na spolupráci různých škol – spojili jsme se opět online k tradičně netradičnímu tématu: „(Ne)obyčejné sčítání“.

Tento webinář byl společnou akcí žáků 1. a 2. stupně základní školy a školy střední. Určen byl pro všechny zájemce – učitele i jejich celé třídy

Téma zdánlivě obyčejné matematické operace: sčítání bylo zvoleno záměrně. Ač by se dalo říci, že sčítání je jednoduchou a obyčejnou záležitostí, snad jsme všechny překvapili a přesvědčili, že je tomu spíše naopak. Možnosti této operace z mnoha pohledů zkoumali žáci 1. stupně 4.B, Reálného gymnázia a základní školy Otty Wichterleho z Prostějova s Mgr. H. Zbořilovou. Za stupeň druhý vystoupili žáci 6. B a hosté z 9.A ze ZŠ a MŠ Stráž pod Ralskem pod vedením Ing. C. Krejcarové. Školu střední reprezentovali studenti 2.D oboru IT, Střední průmyslové školy v České Lípě s Mgr. H. Ulíkovou. Závěrem ukázal pokročilejší možnosti sčítání Ing. Michal Michna.

Cílem bylo ukázat, jak lze sčítání uchopit různými způsoby, co vše lze sčítat, kdy lze úspěšně sčítání využít nebo k čemu lze s použitím této jediné matematické operaci dojít.

Žáci si připravili úlohy, a protože v 6. ročníku ještě vše sčítat neumí, pozvali si na pomoc dva hosty z 9.A, kteří prezentovali sčítání zlomků, úhlů a zdánlivě nepočitatelného. Došlo i na závěrečnou úlohu pro všechny připojené v online vysílání a k hlasování za použití mobilních zařízení. Všichni prezentující (Matěj Petrák, Klára Černůšková, Patrik Janouch, Eliška Vašková, Jakub Markvart, Vojtěch Průša a Natálie Lengyelová) se zhostili svých rolí bezezbytku úspěšně. Za to jim patří velký dík.

Na akci jsme měli vysokou účast hostů. Kromě prezentujících škol bylo přihlášeno velké množství dalších tříd a vyučujících z celé ČR.

Ing. Cecílie Krejcarová,

30.11.2022